Super Nintendo (SNES): довідник колекціонера

Super Nintendo (SNES): довідник колекціонера
snes

Ця стаття призначена для геймерів, які тільки задумуються колекціонувати SNES і ще нічого про неї не знає. Колекціонери зі стажем, скоріш за все не знайдуть тут нічого нового. Тому якщо вам потрібна якась перша точка входу для колекціонування SNES та ігор для неї, ви на правильному шляху.

Подякувати автору за статью

Цей матеріал створений звичайним ретрогеймером, який хоче розвивати любов до свого хобі в Україні. Ви можете допомогти мені, перерахувавши пару гривень на каву. Це підіймає настрій і додає мотивації створювати більше історій.

Монобанка
Поповнити монобанку
Навіть 5-10 гривень буде достатньо. Номер карти також нижче
Патреон
Підпишись на патреон
Навіть 1$/місяць це моя можливість написати ще одну статтю
Ads
Замовити рекламу
Піар вашого ютуб-каналу або магазину

Super Nintendo Entertainment System (SNES) була одним із головних гравців в консольній війні усіх часів і залишається однією з найцінніших консолей усіх часів. Більшість дітей України навіть не знали про існування цієї консолі в роки її виходу, але деякі екземпляри таки попадали в дитячі руки. Згодом ми всі дивились на неї по телевізору, але ціна як на ігри так і на консоль не дали змогу з’явитись на нашому ринку масово, навіть після смерті.

Історична витримка

  • Вихід Super Nintendo започаткував одну з найбільших консольних війн в історії між системою Super Nintendo від Nintendo та Mega Drive/Genesis від Sega.
  • SNES, навіть після появи 32-бітових систем, довела, що є сильним суперником на ринку. Nintendo of America не припиняла виробляти Super Nintendo до 1999 року. У Японії Super Famicom продовжували випускатись до вересня 2003 року.
  • Nintendo ввела нововведення в дизайн контролерів, маючи чотири кнопки на лицьовій стороні та два тригери. Цей дизайн послужив основним джерелом натхнення для кожного сучасного контролера консолі після 16/32-бітної ери.
  • Nintendo зайняла тверду позицію щодо цензури. Найвідомішим прикладом була версія Mortal Kombat для SNES, яка не мала крові. Згодом Nintendo трохи послабила ці стандарти, коли було впроваджено рейтингову систему ESRB. Проте можна стверджувати, що це сталося через збільшення продажів Mortal Kombat на Sega Genesis/Megadrive.
  • Nintendo разом із Sony почала розробку CD-аддону для SNES (аналогічної Sega CD) під кодовою назвою Play Station. У результаті Nintendo розірвала цю домовленість та почала працювати з Philips над CD-I. Це було несподіванкою та образою для Sony та допомогло Sony самій вступити у війну з ігровими консолями. Це можна розглядати як один із найбільших бізнес-кроків, що змінили ландшафт індустрії відеоігор.
  • Якщо ви хочете дізнатися більше про історію тих часів, я рекомендую прочитати книгу «Супер Маріо» Джеффа Райана або. Console Wars від Блейка Харріса. В українському перекладі ці книжки я не зустрічав, але якщо ви такі бачили, поділіться посиланням в коментарях.

Переваги

  • Сильна бібліотека, не тільки від Nintendo, а і від Konami, Tecmo, Square Co. та Enix. Для любителів рольових ігор це взагалі чи не одна з найкращих консолей.
  • Якість консолі є надзвичайно високою, а залізо досить живуче.
  • Потужна графіка, звук та додаткові процесори Super Nintendo компенсували його повільніший основний процесор. Один з таких процесорів відео PPU (блок обробки зображень) дозволяв використовувати ефекти Mode-7 та 32768 кольорів. Mode-7, якщо простими словами, це одна невеличка текстура, яка масштабується і повертається. Завдяки цьому режиму розробники могли вивести візуальні ефекти в грі на наступний рівень.
  • Ігри, що вимагають більшої потужності обробки графіки, поставлялися з внутрішніми чіпами, наприклад, чіп Super FX StarFox, Stunt Race FX і Yoshi’s Island. Super FX був найвідомішим додатковим чіпом, але було багато інших, які були реалізовані у різних іграх.
  • На SNES було досить легко обійти регіонлок з такими пристроями, як Action Replay або простою апаратною модифікацією, що не вимагає паяння або знання схем та плат.
  • Стандартизація відеокабелів Multi-Era: Super Nintendo може використовувати кабелі AV та S-Video від N64 та Gamecube, і навпаки. Фактично, деякі кабелі дійсно мають адаптер N64 HDMI для роботи зі SNES.

Недоліки

  • Повільний, на той час, процесор накладав певні обмеження на розробників, тому декі ігри було важко оптимізувати до рівня конкурентів. Будьте готові що деякі порти ігор працюють повільніше.
  • Незважаючи на те, що SNES були однією з найпоширеніших консолей 90-х років, вони трохи дорожчі, ніж ви могли очікувати при пошуку на барахолках.
  • Пластикова оболонка консолі сумно відома тим, що сильно знебарвлюється і жовтіє. Хоча корпус можна відбілити, якщо є час та натхнення.
  • Через те, що Nintendo використовувала картонні коробки, повнокомплектні ігри може бути непросто знайти у відмінному стані. Будьте готові платити значно більше, якщо любите збирати ігри у повному комплекті.

Міфи

Один з найбільших міфів, це те що найбільш точні аркадні порти саме на SNES. В приклад люблять ставити Street Fighter II, який дійсно мав більш гарну кольорову палітру, але Sega Genesis краще і більш точно змогла відтворити швидкість і звук. Що стосується 2D-шутерів, залізо конкурентів теж краще підходило для відтворення такого типу ігор, а розробникам Nintendo довелось дуже добре попрацювати щоб перехитрити повільний процесор і видати хоч щось.

На додаток, в США було ще дуже багато міфів, які нам невідомі. Про них дуже добре розповів у своїх відео канал SNES drunk. Можна ознайомитись нижче

Консолі

Оригінальна Super Nintendo/ Super Famicom

Ліворуч американська версія, праворуч азіатська. Цікаво, що остання має такий ж самий дизайн що і PAL версія і візуально відрізняється лише трошки кольором

Дизайн 1990ого року – найзнаковіший для Nintendo. Ці консолі оснащені RF виходом, композитом (тюльпанами) та S-Video, але можуть виводити RGB за допомогою спеціальних кабелів, таких як HD Retrovision. Слід зазначити, що існує дві ревізії SNES: 1CHIP та 2CHIP, які мають відмінності в якості відео та звуку. Детальні порівняння можна знайти на YouTube:

SNES 2/ Super Famicom Jr./ New-Style Super NES

консоль японського регіону

У жовтні 1997 року Nintendo випустила SNES 2, ця версія була меншою, без S-Video та виходу RF. Для RGB потрібно модифікувати консоль. За 99 доларів ви отримували в комплекті Super Mario World 2: Yoshi’s Island. Слід зазначити, що така SNES після модифікації для RGB може видавати найкращу картинку з усіх можливих.

Super Nt від Analogue

Існує багато клонів SNES, але окремо хочеться виділити Super Nt від Analogue. Це консоль SNES на базі FPGA, яка забезпечує дуже точну апаратну емуляцію з HDMI виходом. Вона працює на картриджах, але можна прошити під емуляцію ромів. Якщо вам потрібний простий спосіб грати в класику SNES на сучасному телевізорі, це ваш найкращий вибір. Єдиним недоліком є те, що практично вся продукція Analogue має високий попит. Тому купити її не так просто.

Nintendo Super NES Classic Edition (SNES Mini)

Незважаючи на те, що це програмний емулятор, це все ще офіційний продукт Nintendo, який вийшов вже досить давно, в 2017 році. Чудовий варіант для новачків у ретро іграх, як недорога і проста машинка з HDMI. Вона має вбудовані ігри, але є хак, що дозволяє додавати свої роми. Приємний інтерфейс та сейвстейти стануть бонусом. В комплекті пара провідних контролерів, які є чудовою копією оригіналу. Порти контролера мають такі самі конектори як і Wii

Клони які варті уваги

Телевізори

Оригінальні моделі SNES в основному підтримують вихід RF, композит (тюльпани) та S-Video. Немає нічого поганого в тому, щоб використовувати один з цих варіантів на ЕЛТ телевізорі, як це було задумано розробниками. Але якщо ви маєте телевізор, який підтримує RGB або компонент (6 тюльпанів), кращим варіантом буде використовувати ці можливості. Для цього вам потрібно буде модифікувати SNES 2 для RGB або купити компонентний кабель для звичайної SNES, наприклад від Retrovision або його дешевий аналог. Якщо ваш єдиний варіант це HDMI, на ринку багато адаптерів, як якісних, наприклад RAD2X або Pound HDMI, так і дешеві копії на аліекспрес. Майте на увазі, що такий варіант не може бути дуже якісним в порівнянні з класичною грою на ЕЛТ, а також має інпутлаг, але якщо у вас немає іншого варіанту, то такий перехідник теж варіант для початківця.

Кабель від Retrovision

Контролери

Стандартний контролер SNES/Super Famicom

Nintendo дотримувалася єдиного дизайну протягом усього життєвого циклу консолі, подарувавши найкласичніший, найулюбленіший і найвпливовіший контролерів усіх часів. Ідея була взята з пізньої версії NES додавши до неї додаткові кнопки. Всі кнопки були якісно продумані і зручно лягають до руки. Окрім зручності він також був чутливим та неймовірно якісним. З роками хрестовина може стати трохи м’якшою, але в іншому контролери побудовані як танк.

Європейські та японські контролери мали кольорові та опуклі кнопки X, Y, A та B. Контролери для США мали сіро-фіолетовий колір та увігнуті кнопки X та Y. Однак кнопки A та B опуклі, як і SFC. Контролери Super Famicom також мають коротший кабель, ніж їхні аналоги в Північній Америці та PAL. Можливо, це пов’язано з розмірами квартир в цих країнах.

Контролер SNS-102 був випущений разом з консоллю SNES 2 у 1997 році, а також продавався окремо. На ньому нанесено штампований логотип Nintendo замість надрукованого. Існує міф що він трохи покращив чутливість кнопок. Але західні технічні блогери на YouTube розвінчали ці міфи.

Останнє, про що хочеться нагадати, що оригінальні контролери, після активного використання десятиліттями, починає втрачати чутливість. Найпростіше це перевірити в таких іграх, як Kirby’s Avalanche або Puyo Puyo, у меню яких є “тестер”. Лікується така болячка заміною резинок, які коштують копійки на тому самому аліекспресі.

Контролер 8Bitdo SN30

Пройшли десятиліття, і нарешті ми маємо масовий ринок якісних бездротових контролерів, які використовують сучасну бездротову технологію 2.4G та якісні акумулятори. На даний момент існує три кольори, два класичних і один чорний. Співпраця з Analogue додала їм такої популярності, що в них з’явились навіть клони.

Контроллер 8Bitdo SN30 Pro

8bitdo не обмежилася створенням копії оригінального контролера, вони випустили «Pro» версію, яка має аналогові джойстики, додаткові тригери, вібрацію, а також програмування макросів. Цей контролер краще підійде для Nintendo Switch, або емуляторів, але ви можете використовувати його і зі SNES докупивши спеційальний приймач. Візьміть до уваги, що pro версія використовує bluetooth, а це означає трохи більший інпутлаг, ніж у 2.4G версії.

8BitDo Mod Kit for Original SNES/SFC Controller

8bitdo також випустила комплекти для модифікації оригінального контролера, щоб дозволити DIY спільноті перетворити їх в сучасний бездротовий. По суті це нутрощі, які можна замінити без пайки і дати друге життя звичайному геймпаду.

Messiah Controllers

До того, як бездротові контролери стали мейнстрімом, Messiah Entertainment випустила свою версію. Це сторонній продукт з невеликим тиражом, але їх все ще можна зустріти на вторинному ринку. Цей контролер попав в наш список, тільки тому, що має хороші відгуки.

Nintendo Super Advantage

Аркадний стік, для таких ігор як Street Fighter 2. Вироблявся компанією Asciiware, по ліцензії Nintendo. Має кнопку уповільнення, джойстик у восьми напрямках, турбо-повзунки з налаштуванням швидкості.

asciiPad Turbo Controller

Існує багато сторонніх контролерів SNES, і з більшістю з них не варто зв’язуватись. Однак asciiPad вироблений по ліцензії Nintendo і має турбо перемикачі а також сповільнення.

Hori Fighting Commander

Ще один контролер, який був зроблений по ліцензії. Головна фішка, це перенос тригерів на лицеву частину для більшої зручності у файтингах. Кожна з кнопок, яка розташована справа, має турбо режим. В деяких іграх він може бути корисним, а в деяких цей дизайн навпаки заважає грі. Популярність цього контролера, змусила Hori перевидати його з виходом SNES mini.

Аксесуари

Super Game Boy

Super Game Boy JAP, Super Game Boy US NTSC, Super Game Boy 2 JAP

Super Game Boy був адаптером для Game Boy та Game Boy Color картриджів чорного кольору, і давав можливість грати у них на SNES. У адаптері вбудовані налаштування палітри кольорів, а також рамочки для ігор. Зручне рішення, якщо хочете зекономити на Gameboy і модах до нього, і якщо у вас вже є SNES. Також був Super Game Boy 2, випущений лише у Японії. Він підтримував мультиплеєр, мав лед індикатори та нові рамочки. Однак найбільш вагомим апгрейдом став осцилятор (чіп) на борту, який може запускати ігри на частоті 59,7Гц. Це оригінальна частота геймбою, в той час як перша версія Super Game Boy, працювала на частоті SNES.

Super Multitap

Мультитапів для SNES було досить багато, але найвідоміший з ліцензованих Nintendo це Super Multitap від Hudson Soft. Ігор під такі девайс існує не менше сотні, а деякі з них підтримуть навіть 6 гравців.

Миша

Nintendo створила власну мишу, в основному для гри Mario Paint, проте існує ще не менше 35 ігор які її підтримують. Хоча мишка кулькова, Hyperkin в наш час випустив оптичну версію цього аксесуару.

Super Scope

Саме так виглядає світовий пістолет на SNES. Вважається одним з найгіршим в історії відеоігор, і можливо саме тому має дуже слабку бібліотеку ігор, які його підтримують. Але якщо ви збираєте все що пов’язано з SNES можна купити такий девайс на полку, не більше.

Інші аксесуари варті уваги

  • The Satellaview – цей аксесуар, виходив лише в Японії, і дозволяв Super Famicom підключатися до супутникової мережі. Ігри та демоверсії можна було завантажити у певний час на спеціальну касету BS-X, що містить 1 мегабіт флеш-пам’яті.
  • Hori Fighting Stick Dual/Dual Heavy Weight – цей джойстик підтримує як Sega Genesis, так і Super Nintendo. Також був Fighting Stick Multi, а також від Hori, який також підтримував PC Engine. У наші дні вони досить дорогі, але дуже живучі, тому варті уваги в якості аркадного стіку.
  • Адаптери для картриджів – на ринку є багато китайських адаптерів, які дозволяють обходити регіонлок.
  • Адаптер SNES-USB – якщо ви хочете емулювати ігри SNES на комп’ютері, ви можете придбати такий адаптер. Він дасть можливість підключити оригінальний геймпад до ПК.
  • Контролери та адаптери Bluetooth 8bitdo – раджу дослідити весь сайт цієї фірми. В них є адаптер Bluetooth, до якого можна конектити інші геймади, а не тільки SNES. Ви будете здивовані від існуючих варіантів та комбінацій цієї фірми.

Флеш картриджі

Це такі картриджі, які дозволяють вам грати на реальному залізі в скачені роми. Це відкриє вам доступ до всієї бібліотеки і допоможе зекономити на оригінальних іграх. Навіть якщо ви ідете шляхом колекціонування і гри тільки на оригінальних картриджах, все одно “всіх ігор не купиш” одразу. Плюс є японські ігри які не мали офіційного перекладу, а також ромхаки. Флеш картридж це найкращий спосіб пограти у “все”.

FXPAK Pro від KRIKZZ (раніше називався Sd2snes)

Це Rolls Royce із флеш-картриджів SNES. Перша версія отримала назву SD2SNES. Чіп, який там використовувався ставав все складніший, тому його замінили на більш потужніший. Новий чіп має великий потенціал до функціоналу, який досі не розкритий на повну. Але зараз він підтримує більшість додаткових чіпів, які містяться в оригінальних картриджах, тому і ціна на нього дуже висока.

Super Everdrive X5 від KRIKZZ

Простий флеш-картридж для SNES. Він не підтримує ігри, в яких використовується додатковий чіп, але з іншими ромами проблем не буде. Популярними прикладами ігор зі спеціальними чіпами є Star Fox, Yoshi’s Island, Super Mario RPG, Super Mario Kart або Star Ocean.

Эмуляція

Більшість шанувальників ретро-ігор воліють грати у SNES ігри на оригінальному залізі або на залізних клонах, як то Analogue Super NT, але програмна емуляція грає важливу роль у ретро спільноті і є чудовим способом поринути у класичні ігри. Отже поговоримо про кмулятори.

bsnes та Higan

Спершу емулятор називався bsnes і розроблявся суто для SNES, але потім перетворився на софт, який емулює декілька консолей. Головна ціль розробника це змусити програму емулювати ігри максимально точно, вплоть до низкого рівня, чого не можуть інші емулятори. Починаючи з 2020 року, емулятор став опенсорс проектом і розділився на дві гілки Higan та bsnes. Останній розвивається в сторону більш сучасних функцій, наприклад широкоформатне зображення для ігор без розтягування.

SNES9X

SNES9x був перенесений на більшість комп’ютерів та консолей. Він простий у використанні і має нижчі системні вимоги, ніж Higan та Bsnes. SNES9x, найкращий вибір для тих хто погано знайомі з емуляцією або мають старий комп’ютер.

RetroArch

RetroArch – це оболонка, яка може встановлювати різні ядра емуляторів, але мають спільні конфігурації контролера та системи. Для потужних пристроїв ви можете запустити ядро BSNES/Higan щоб емулювати SNES, але старі або малопотужні пристрої, такі як Raspberry Pi, матимуть в списку вимогливе до ресурсів ядро SNES9X, в якому швидкість важливіша за точність.

FPGA: MiSTer

Так само як і Analogue, MiSTer використовує FPGA для апаратної емуляції, прагнучи забезпечити максимально точний досвід. Проект MiSTer підтримує безліч різних систем у формі «ядер», і SNES є одним із “найзріліших” з них.

Super NES Classic Edition

Незважаючи на те, що в цього девайсу не буде довгострокової підтримки це чудова можливість емулювати на офіційній консолі від Nintendo. Від вас потрібно тільки підключити її до сучасного телевізора і грати. Консоль можна прошити і додати свої роми, але сумісність не 100%. Тим не менш, із плюсів можна відокремити приємний інтерфейс, квіксейви та перемотку часу.

Японські ігри

Регіон мод

Хоч ви і не можете просто вставити японський картридж в американську приставку, Nintendo не старалась, щоб створити якийсь чудо-захист. Обмеження існує тільки завдяки різним формам картриджів. Для модифікації вам потрібно лише відрізати два виступи на задній стороні гнізда для картриджа. Більш детально, як це зробити, дивіться у відео.

ВАЖЛИВА ПРИМІТКА: цей мод не дозволить вам грати у європейські PAL-ігри і не змінить японську мову на англійську!

Адаптери

Якщо ви не хочете модифікувати консоль, існують різні адаптери картриджів, які допоможуть вам грати в картриджі Super Famicom на Super Nintendo. Наприклад MyArcade Super, Action Replay або Game Genie. Вони мають різний функціонал, але головне що ви можете модифікувати сам адаптер або використовувати їх суто для обходу регіону.

Запуск ромів на флеш картриджі

Це може бути очевидно, але хочу проговорити, що флеш картріджі можуть відтворювати і японські ігри також. Більш того, ви можете завантажувати ігри з англійським перекладом, якщо не знаєте мунспіку.

Гра на клонах

Це ще одна дуже очевидна можливість грати у японські ігри. Практично усі клони, намагаються зробити так, щоб ви могли грати у всі регіони, і не мають перемичок, які стримують картридж. Практично всі клони, про які ми говорили вище, підтримують цей функціонал, навіть такі клони як Analogue NT.

Патчі для перекладу на англійську мову

Це підводить нас до наступного пункту розмови про японські ігри. Є багато крутих ігор, в яких не потрібно знати японську мову, щоб грати (наприклад, скролл шутери), але також є багато текстових перлин (наприклад рольові ігри), в які практично неможливо грати без знань мови.

На щастя, існує сильне ком’юніті перекладачів, яке перекладало ігри, а потім компілювали їх у патчі для ігрових ромів. Як тільки ви пропатчите ром, ви зможете грати в цю гру з англійським текстом. Найбільші сайти з перекладами японських ігор це SuperFamicom.org, Володіння Зофара та ROMhacking.net

Японські ігри варті уваги

Незважаючи на те, що Super Nintendo мала величезну ігрову бібліотеку в Північній Америці, існує безліч крутих ігор, які залишалися ексклюзивними Японії. Ось тільки деякі з них:

  • Platformers: Magical Pop’n, Do Re Mi Fantasy, Ganbare Goemon Series, Umihara Kawase, Pop ‘n’ Twinbee: Rainbow Bell Adventures
  • Action/Adventure: Rockman and Forte, Great Battle IV & Great Battle V, The Firemen
  • Scrolling Shooters: Rendering Ranger R2, Macross: Scrambled Valkyrie, Pop’n Twinbee, Parodius Series, Flying Hero
  • Fighters: Gundam Wing: Endless Duel
  • JRPGs: Tales of Phantasia, Final Fantasy V, Star Ocean, Live a Live
  • Action RPG: Seiken Densetsu 3, Terranigma, Marvelous: Another Treasure Island, Ganpuru: Gunman’s Proof, Front Mission: Gun Hazard
  • Strategy RPGs: Fire Emblem Series, Bahamut Lagoon
  • Puzzle: Tetris Battle Gaiden, Mario’s Super Picross
  • Sports/Other: Super Bomberman 5, Sanrio World Smash Ball

Цінова політика

  • Зазвичай ви можете знайти SNES з парою ігор та контролером на eBay приблизно за 100$ доларів США. Як купувати на eBay можна почитати тут. Однак, за останні роки ціна сильно виросла, через COVID і зростання інтересу до хобі ретрогеймінгу. В Україні ціни трохи дешевше американських, але доведется добре пошукати гарний варіант.
  • Середня гра Super Nintendo продається за ціною 20-25$ (зазвичай у вигляді голого картриджа). Але, як і ціни на консолі, це майже вдвічі більше, ніж роки тому. Японські ігри все ще мають більш демократичну ціну.
  • Деякі з найрідкісніших тайтлів можуть коштувати кілька сотень доларів за голиші або до 1000 доларів США за повнокомплектні зі всією макулатурою.

Останнє слово

Я не очікую, що це буде ультимативний гайд, але якщо є якісь питання початкового рівня, які я пропустив, або у вас є додаткові поради та рекомендації, якими можна поділитись з новачками, напишіть їх у коментарях і я постараюсь додати їх у основну статтю.

сподіваюсь цей довідник був для вас корисним

Подякувати автору за статью

Цей матеріал створений звичайним ретрогеймером, який хоче розвивати любов до свого хобі в Україні. Ви можете допомогти мені, перерахувавши пару гривень на каву. Це підіймає настрій і додає мотивації створювати більше історій.

Монобанка
Поповнити монобанку
Навіть 5-10 гривень буде достатньо. Номер карти також нижче
Патреон
Підпишись на патреон
Навіть 1$/місяць це моя можливість написати ще одну статтю
Ads
Замовити рекламу
Піар вашого ютуб-каналу або магазину